NIEDZIELA NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

Trójca Przenajświętsza – Kazania i Homilie

Jedno z najważniejszych liturgicznych świąt chrześcijańskich, obchodzonych ku czci Trójcy Świętej: Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Przypada na niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, a więc w 56 dniu po Wielkanocy. Kolorem obowiązującym w liturgii jest biały.

Ta tajemnica wiary ma zasadnicze znaczenie dla codziennego życia. Trójca Święta jest prawzorem każdej społeczności ludzkiej, a zwłaszcza rodziny, w której miłość i rodzenie wiążą ludzkie osoby w jedno ciało i jedno serce. W imię Trójcy Przenajświętszej zostaliśmy ochrzczeni. Zamieszkuje Ona w każdym człowieku znajdującym się w stanie łaski uświęcającej. Wiarę w Trójcę przenajświętszą wyznajemy czyniąc znak krzyża św.

Tajemnicę Trójcy Przenajświętszej wyraża chrześcijański diagram, znany jako „Scutum fidei”. Ojciec (Pater) nie jest Synem (Filius), ani Duchem Świętym (Spiritus Sanctus). Syn nie jest Ojcem ani Duchem Św. Duch Św. nie jest Ojcem ani Synem. Ale zarówno Ojciec, jak i Syn, jak i Duch

Św. jest Bogiem (Deus).