VI N.W.P. NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ – NIEDZIELA PALMOWA

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. W ciągu wieków otrzymywała różne określenia: Dominica in palmis, Hebdomada VI die Dominica, Dominica indulgentiae, Dominica Hosanna, Mała Pascha, Dominica in autentica. Niemniej, była zawsze niedzielą przygotowującą do Paschy Pana. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści ( por. Mt 21, 1-10; Mk 11, 1-11; Łk 19, 29-40; J 12, 12-19), a także rozważa Jego Mękę.

To właśnie w Niedzielę Palmową ma miejsce obrzęd poświęcenia palm i uroczysta procesja do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się jak najdokładniej „powtarzać” wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria. Według jej wspomnień patriarcha wsiadał na oślicę i wjeżdżał do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go w radości i w uniesieniu, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Anastasis (Zmartwychwstania), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Owa procesja rozpowszechniła się w całym Kościele mniej więcej do XI w. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego była początkowo wyłącznie Niedzielą Męki Pańskiej, kiedy to uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jerusalem. Obie tradycje szybko się połączyły, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i Męka) . Przy czym, w różnych Kościołach lokalnych owe procesje przyjmowały rozmaite formy: biskup szedł piechotą lub jechał na osiołku, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre też przekazy zaświadczają, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów (czyżby nawiązanie do gestu Piłata?).

Dzisiaj odnowiona liturgia zaleca, aby wierni w Niedzielę Męki Pańskiej zgromadzili się przed kościołem (zaleca, nie nakazuje), gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła. Podczas każdej Mszy św., zgodnie z wielowiekową tradycją czyta się opis Męki Pańskiej (według relacji Mateusza, Marka lub Łukasza – Ewangelię św. Jana odczytuje się w Wielki Piątek). W Polsce istniał kiedyś zwyczaj, że kapłan idący na czele procesji trzykrotnie pukał do zamkniętych drzwi kościoła, aż mu otworzono. Miało to symbolizować, iż Męka Zbawiciela na krzyżu otwarła nam bramy nieba. Inne źródła przekazują, że celebrans uderzał poświęconą palmą leżący na ziemi w kościele krzyż, po czym unosił go do góry i śpiewał: „Witaj krzyżu, nadziejo nasza!”.

Niegdyś Niedzielę Palmową na naszych ziemiach nazywano Kwietnią. W Krakowie (od XVI w.) urządzano uroczystą centralną procesję do kościoła Mariackiego z figurką Pana Jezusa przymocowaną do osiołka. Oto jak wspomina to Mikołaj Rey: „W Kwietnią kto bagniątka (bazi) nie połknął, a będowego (dębowego) Chrystusa do miasta nie doprowadził, to już dusznego zbawienia nie otrzymał (…). Uderzano się także gałązkami palmowymi (wierzbowymi), by rozkwitająca, pulsująca życiem wiosny witka udzieliła mocy, siły i nowej młodości”. Zresztą do dnia dzisiejszego najlepszym lekarstwem na wszelkie choroby gardła według naszych dziadków jest właśnie bazia z poświęconej palmy, którą należy połknąć. Owe poświęcone palmy zanoszą dziś wierni do domów i zawieszają najczęściej pod krzyżem. Ma to z jednej strony przypominać zwycięstwo Chrystusa, a z drugiej wypraszać Boże błogosławieństwo dla domowników. Popiół zaś z tych palm w następnym roku zostanie poświęcony i użyty w obrzędzie Środy Popielcowej.

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas coraz bardziej w nastrój Świąt Paschalnych. Kościół zachęca, aby nie ograniczać się tylko do radosnego wymachiwania palmami i krzyku: ” Hosanna Synowi Dawidowemu!”, ale wskazuje drogę jeszcze dalszą – ku Wieczernikowi, gdzie „chleb z nieba zstąpił”. Potem wprowadza w ciemny ogród Getsemani, pozwala odczuć dramat Jezusa uwięzionego i opuszczonego, daje zasmakować Jego cierpienie w pretorium Piłata i odrzucenie przez człowieka. Wreszcie zachęca, aby pójść dalej, aż na sam szczyt Golgoty i wytrwać do końca. Chrześcijanin nie może obojętnie przejść wobec wiszącego na krzyżu Chrystusa, musi zostać do końca, aż się wszystko wypełni… Musi potem pomóc zdjąć Go z krzyża i mieć odwagę spojrzeć w oczy Matce trzymającej na rękach ciało Syna, by na końcu wreszcie zatoczyć ciężki kamień na Grób. A potem już tylko pozostaje mu czekać na tę Wielką Noc… To właśnie daje nam Wielki Tydzień, rozpoczynający się Niedzielą Palmową. Wejdźmy zatem uczciwie w Misterium naszego Pana Jezusa Chrystusa…

Niedziela Palmowa - Niedziela Męki Pańskiej - Sanktuarium Królowej Rodzin w Lubaszu

PLAN ADORACJI od Wielkiego Czwartku – do Wielkiej Soboty 2024

28 III od godz. 21.00 do 22.00 ul.: Jonatana 2 i 4, Koszteli 1, 2, 3, Grabsztyny 1, Grabsztyny 2, 3, Grabsztyny 4

Od godz. 22.00 do 23.00   ul.:  Krąselki 1, 2, ul. Sadowa 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14,16

od godz. 23.00  do 24.00 ul.: Modlińska – Warsz., po obu str. i ul. Przyrzecze, Bukowska i Kalenicka, oraz Chlubna, Skierdowska i Fantastyczna’

od godz. 24.00 do 01 ul. Brzozowa, Lasek Brzozowy, Zagajnikowa, Dereniowa i Wyszyńskiego

29 III – w nocy:

od godz. 01.00 do godz. 02.00 -OŚ. BUKOWY DWOREK WSZYSKIE NR MARMUROWA – BLOKI

od godz. 02.00 do 03.00 Malinowe Lato, Cudne Manowce, Milenijna, Nad Smużną Dolinką

od godz. 03.00 do godz. 04.00 ul.. Oś. Buków……Warszawa….

UL. Sortowa, Jędrzejewskiego, Mielnicka, Łanowa, Szawelska, Mławska, Główna, Gąsierowskiej, Landworowska

od godz. 04.00 do godz. 05.00 ul.: Ruciańska i Stasinek, Ciechanowska, Łączna (Warszawa),

od godz. 05.00 do godz. 06.00 ul. BLOKI : Akademijna 3,5, 6, 7, 8, 10

od godz. 06.00 do godz. 07.00 : Akademijna 11, 13, 15, 17, 19

od godz. 07.00 do godz. 08.00 Przylesie Blok 5, 5A, 5B, 7A, 7B

od godz. 08.00 do godz. 09.00  Przylesie domy wielorodzinne i domy jednorodzinne

od godz. 09.00 do godz. 10.00 ul.: Dworkowa, Matejki, Wiosenna, Politechniczna, Kameralna i Studencka, Ogrodowa

od godz. 10.00 do godz. 11.00 ul.: Oś. Leśna Polana i Klonowa i Wiedzy, Słoneczna Polana

od godz. 11.00 do godz. 12.00 ul.: 1 Maja, Tęczowa, Obrębowa, Jasna

od godz. 12.00 do godz. 13.00 ul.:  Leśna 17 A, B, C, D

od godz. 13.00 do godz. 14.00 ul. Leśna 17 E, F, G, 21A

Godz. 14.00 do godz. 15.00 ul.: Pańska, Szkolna

od godz. 15.00 do godz. 16.00 ul.:  Dębowa Warszawa i Dębinki ze Świerkową, Platanowa

od godz. 16.00 do godz. 17.00 ul.; Marmurowa – domy jednorodzinne

od godz. 17.00 do godz. 18.00 ul.: Leśna Domy Jednorodzinne

Od godz. 18.00 do godz. 19.00 ul.: Rejtana, Warszawska

od godz. 21.00 do godz. 22.00 ul.: Modlińska: cała – ale tylko nr. parzyste.

od godz. 22.00 do godz. 23.00 ul. Modlińska: cała – ale tylko nr. nieparzyste

od godz. 23.00 do godz. 24.00 ul.: Źródlana, Krzywa, Wygonowa, Niwna

od godz. 24.00 do godz. 01.00 ul.: Piaskowa i Wiślana, Różowa

30 III – w nocy:

od godz.  01.00 do godz. 02.00 ul.: Parkowa, Abramowicza, Instytucka.

Od godz. 02.00 do godz. 03.00 ul.: Wałowa, Wiejska (obie struny) Jabłonna -Legionowo i Okulickiego

Od godz. 03.00 do godz. 04.00 ul.: Chotomowska, Zielona, Miła, Zakopiańska.

Od godz. 04.00 do godz. 05.00 ul.:  Gdyńska – Legionowo i Zegrzyńska

Od godz. 05.00 do godz. 06.00 ul. Kwiatowa, Poziomkowa, Urocza

Od godz. 06.00 do godz. 07.00 ul.: Gajowa, Helska, Wakacyjna, Rekreacyjna, Wczasowa, Akacjowa,, Polankowa i Myśliwska

Od godz. 07.00 do godz. 08.00 ul.:  Łączna, Bliska, Prosta, Cicha

Od godz. 08.00 do godz. 09.00 ul.: Bziuka, Konwaliowa, Grunwaldzka, Legionowska i Malborska

Od godz. 09.00 do godz. 10.00 ul.:  Piastowska, Polna

Od godz. 10.00 do godz. 11.00 ul.: Listopadowa

Od godz. 11.00 do godz. 12.00 ul.: Królewska, Książęca, Orla

Od godz. 12.00 do godz. 13.00 ul.: Dębowa Jabłonna, Spokojna: Jabłonna, Legionowo

Od godz. 13.00 do godz. 14.00 ul.: Gdańska, Osiedlowa

Od godz. 14.00 do godz. 15.00 ul.: Traugutta i Zacisze

Od godz. 15.00 do godz. 16.00 ul. Lawendowa, Wyspiańskiego, Lutosławskiego, Karłowicza, Góreckiego, Szymanowskiego, Moniuszki, Kilara, Chopina, Makowskiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Michałowskiego, Mehoffera, Przytulna, Merliniego, Fałata, Zakole, Bzury,

Od godz. 16.00 do godz. 17.00 ul.: Jabłonowska, Chełmońskiego, Św. Wojciecha, Jagiellońska, Wieniawskiego

Od godz. 17.00 do godz. 18.00 ul.:  Mieszka I, Małachowskiego, Husarska

Od godz. 18.00 do godz. 19.00 ul.: Wrzosowa, Wenecka

Od godz. 21.00 do godz. 22.00 ul.:  Graniczna – blok 1B i domy jednorodzinne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *