VII NIEDZIELA WIELKANOCY – WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

Obraz Wniebowstąpienie Pańskie #573436540 - Obrazy Religijne ...

Wniebowstąpienie Pańskie to kolejna uroczystość po zmartwychwstaniu, która w bezpośredni sposób dotyczy Jezusa Chrystusa. Jest to święto ruchome, które w tym roku przypada w pierwszej połowie maja. Kiedy dokładnie? Wyjaśniamy. Wniebowstąpienie Pańskie jest ważnym momentem w chrześcijaństwie. Wydarzenie to symbolizuje triumf Chrystusa nad grzechem i śmiercią, ale i zapowiada przyjście Ducha Świętego. To dzień obchodzony na pamiątkę przejścia Jezusa do nieba.

Jednak jest to również zapowiedź i obietnica ponownego przyjścia Chrystusa na Ziemię, na koniec czasów, kiedy to ma nastąpić Sąd Ostateczny. Zatem wstąpienie Jezusa do nieba przypomina wiernym o nadziei na życie wieczne i oczekiwaniu na Jego powrót.

Wniebowstąpienie Pańskie 2024. Kiedy wypada?

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego jest świętem ruchomym, ponieważ zależy od daty Świąt Wielkanocnych, którą z kolei ustala się na podstawie kalendarza księżycowego. Święta Zmartwychwstania Pańskiego wypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Z tego powodu dokładna data Wniebowstąpienia Pańskiego może się różnić w różnych latach.

Wniebowstąpienie Pańskie przypada dokładnie 40 dni po Niedzieli Wielkanocnej i wypada w czwartek. Jednak świętowanie tej uroczystości zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów może zostać przeniesione na najbliższą niedzielę po tym dniu. Czyli Wniebowstąpienie Pańskie może być obchodzone również w siódmą Niedzielę Wielkanocną.  

Takie rozwiązanie ma umożliwić – tam gdzie Wniebowstąpienie Pańskie nie jest ustawowo wolnym dniem od pracy – większej liczbie wiernych wzięcie udziału w uroczystych mszach świętych. W Polsce skorzystano z tej możliwości, a więc uroczystość Wniebowstąpienia świętujemy w niedzielę, sześć tygodni po Wielkanocy.

9 maja. Zatem w Polsce będziemy świętować ten dzień w najbliższą niedzielę po tym dniu, czyli 12 maja.

Początkowo Kościół świętował Wniebowstąpienie Pana Jezusa razem z tajemnicą Zesłania Ducha Świętego. Jedna rozdzielenie uroczystości nastąpiło już około 370 roku.

Tradycyjnie tego dnia z wystroju kościołów usuwa się symboliczną figurę Chrystusa zmartwychwstałego. Księża odprawiają msze święte w szatach liturgicznych w białym kolorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *